Aktualności :


Sprawozdanie z II Strażackiej Akcji Sprzątania Dna

Rzeki Krutyni.

W dniu 26 maja 2012 roku odbyła się "II Strażacka Akcja Sprzątania Rzeki Krutyni", uczestniczyło w niej 27 nurków i 28 osób zabezpieczających w kajakach i dwóch łodziach strażackich. Nurkami byli strażacy jak również osoby cywilne. Oprócz płetwonurków z OSP Rucianem-Nida pojawili się płetwonurkowie KP PSP w Piszu, przedstawiciel e Posterunku Policji w Rucianem-Nidzie, oraz inne osoby reprezentujące brać nurkową z Naszej okolicy.
W zabezpieczeniu nurków brały udział jednostki OSP Ruciane-Nida, OSP Ukta, OSP Wejsuny, OSP Karwica oraz OSP Krutyń. My płetwonurkowie i ekipa zabezpieczająca oraz zaproszeni goście spotykamy się na plaży Wiejskiej w Ukcie. Uczestnicy spływu dokonują rejestracji. godz. 10:30 uroczyste otwarcie imprezy przez Burmistrza Miasta i Gminny Ruciane-Nida Zbigniewa Janusza Opalacha, a następnie każdy z nas podpisuje zgodę na nurkowanie, po czym dzielimy się na dwie grupy.

Jedna grupa udaje się do Rosochy, gdzie rozpoczyna sprzątanie rzeki; druga zaś rozpoczyna swoją pracę od mostu w Wojnowie. Po około trzech godzinach obie grupy spotykają się na plaży wiejskiej w Ukcie, płetwonurkowie wymieniają między sobą spostrzeżenia i uwagi. Na wszystkich czeka ciepła herbata i posiłek. Po regeneracji sił następuje uroczyste podsumowanie "II Strażackiej Akcji Sprzątania Rzeki Krutyni", wśród uczestników są losowane nagrody rzeczowe, a każdy z nich otrzymuje pamiątkowy dyplom.

W trakcie losowania nagród zostaje przekazany komunikat o ilości wydobytych śmieci z dna rzeki. Ilość jest imponująca i wynosi 450kg. Kończy się część oficjalna spływu i zaczyna piknik wiejski w Ukcie. Na miejscu pojawia się podnośnik SHD-25 z Komendy Powiatowej PSP w Piszu. Ku uciesze dzieci i dorosłych można wjechać podnośnikiem "aż pod same niebo". Festyn w Ukcie kończy się w późnych godzinach wieczornych. Z wypowiedzi organizatorów, sponsorów i uczestników: ... była to "II Strażacka Akcja Sprzątania Rzeki Krutyni", ale na pewno nie ostania. Przyszła akcja planowana jest na wiosnę 2013 roku.

Organizatorami akcji byli Burmistrz Miasta i Gminy Ruciane - Nida, Szkoła nurkowania MazuryDiving Piotr Przystawik oraz Grupa Wodno - Nurkowa działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rucianem - Nidzie.

Naszymi sponsorami byli :
1. Gmina Ruciane-Nida
2. Stowarzyszenie Szlak Krutyni z siedzibą w Krutyni
3. Mazurski Park Krajobrazowy
4. Firma Kajaki Centrum- Witold Adamski
5. As-Tour Biuro Turystyki Kajakowej - 6. ABC Aktywny Wypoczynek- Marek Moroz
7. Agroturystyka Skrajniątko- Bogdan Skrajny
8. Nadleśnictwo Maskulińskie
9. Nadleśnictwo Strzałowo
10. Szkoła Nurkowania MazuryDiving- Piotr Przystawik
11. Karczma Zacisze Krutyń- Marek Cesarek
12. Wodniak - Roman Prusiński
13. Ba System
14. Zakład Masarski- Zdzisław Cwalina
15. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe- Roman Gwiazda
16. Spółdzielnia Mieszkaniowa"Nowa"
17. Xero-Druk - Danuta KalinowskaRozmiar: 94565 bajtów

Rozmiar: 94565 bajtów

Rozmiar: 94565 bajtów

Rozmiar: 94565 bajtów

Rozmiar: 94565 bajtów

Rozmiar: 94565 bajtów

Więcej zdjęć w galerii zapraszamy.

Nurkowanie podlodowe zdjęcia


Podczas ostatniego weekendu 03-04.03.2012 wspólnie z Maćkiem Curzydło z Centrum Nurkowego Kraken oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Rucianem-Nidzie mieliśmy przyjemność wspólnie zorganizować i nurkować pod lodem w jeziorze Jegocin. Lód miał prawie 40 cm grubości, o czym dotkliwie przekonaliśmy się z Marcinem i Andrzejem wycinając przerębel.

Dopisała nam piękna słoneczna pogoda, "troszkę" może wiało, ale mogliśmy posilić się i ogrzać się przy ognisku, o którego podtrzymanie i bezpieczeństwo dbali dzielni strażacy z Rucianego :-). Na szkoleniu można było zapoznać się z technikami, potencjalnymi zagrożeniami i ryzykiem jakie można spotkać podczas nurkowań podlodowych.

Uczestnicy szkolenia poznali specjalistyczny sprzęt taki jak np. uprzęże liny asekuracyjne, śruby lodowe oraz sposoby prawidłowego ich użycia. Przedstawione zostały techniki przygotowania do nurkowań podlodowych: wycinanie przerębli i jej zabezpieczanie, organizacja asekuracji oraz zasady postępowania w przypadku problemów podczas nurkowania pod lodem.

Chciałbym wszystkim podziękować za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu nurkowań oraz przybycie i udział. Być może pogoda umożliwi nam na organizację kolejnych specjalizacji podlodowych jeszcze w tym sezonie zimowym.

Pozdrawiam
Piotr Przystawik
Instruktor nurkowania Master Scuba Diver Trainer # 257674


Rozmiar: 25196 bajtów

Więcej zdjęć w galerii

Wyprawa Malta - Gozo 2011 r.: Zapraszamy do galerii z naszego ostatniego wyjazdu.